Istorijski događaj i poduhvat kakav svet do sada nije video izvelo je 80 srpskih studenata iz skoro cele Srbije (a bio je tu i predstavnik Srba iz Crne Gore) vožnjom bicikala na svojoj Turi do Strazbura. Nakon trinaest dana vožnje od Novoga Sada preko Mađarske, Austrije i Nemačke, oni su utorak uveče malo posle pola devet stigli za Strazbur.
Na put, na koji su se zaputili tražeći pravdu zbog pada dva meseca ranije renovirane nadstrešnice u Novom Sadu i smrti 16 osoba. Zbog činjenice da još niko odgovarao i da se rasplet slučaja na žalost ne vidi.
Foto: Rasejanje.info
Svečani doček u Strazburu priredili su predstavnici srpskog rasejanja (iz najmanje 20 zemalja) kao i njihovi prijatelji. Centar Strazbura je utorka od podneva pa do ponoći bio u bojama i znaku Srbije, u osmesima prijateljskih Francuza, koji su, u razgovoru sa potpisnikom ovog teksta govorili o francusko-srpskom prijateljstvu, o kojima su slušali upravo od njihovih roditelja ili baka i deka. Njih (četrnaest) su se zapitali šta se dogodilo sa narodom kome se svet divio pre jednog veka, istakavši da će se posle ovog poduhvata i ovakve borbe mladih srpskih studenata, Srbija ponovo zauzeti važno mesto, posebno u evropskoj zajednici. Jasno je da jedna lasta ne čini proleće, ali su srpski studenti biciklisti u blokadi svojim poduhvatom napravili veliki poduhvat, obaveštavajući javnost i u Mađarskoj, i Austriji i Nemačkoj i na kraju u Francuskoj kroz sva mesta i gradove kroz koje su prolazili. A bilo je dosta na putu dugom 1400 kilometara. Sagovornici medijskog portala Rasejanje.info su mišljenja da upravo ovakav studentski pokret bi trebao da se proširi ne samo na Evropu već na celi svet.

Foto: Rasejanje.info
Doček za bicikliste organizovan je na trgu Kleber, u samo centru grada. Gradske vlasti podržale su organizaciju dočeka i obezbedile svu potrebnu opremu za ovaj događaj.
Okupljanje je počelo oko 15 časova, uz program i muziku. Za ovu priliku specijalno je oformljen hor, koji je izveo nekoliko poznatih pesama, a tu je bila i poznata violinistkinja Zorana Memedović iz Štutgarta, koja je u ovom nemačkom gradu zajedno sa studentima u blokadi vrlo emotivno izvela pesmu Tamo daleko. Čekalo se do nešto posle pola devet da studenti stignu.
U međuvremenu su pristigli biciklisti iz drugih evropskih zemalja koji su se za Strazbur uputili u znak podrške srpskoj mladosti na dvotočkašima. Došli su iz nemačkog Frajburga (u pratnji studenata iz sedam zemalja), zatim iz Švajcarske, iz više gradova Nemačke (ponajviše iz Bona), Holandije, Belgije, Danske.
Uzbuđenje je doživelo vrhunac dolaskom studenata biciklista u blokadi. Kao i u prethodnim gradovima, srpski biciklisti su prošli crvenim tepihom. Topli pozdravi srpskog rasejanja su dodatno uticali na radost, suze, postignuti neverovatan uspeh mladih. Bez sumnje napravljen je istorijski podvig kome se od sinoć dive mnogi na našoj zemaljskog kugli.

Foto: Rasejanje.info
Ni kiša, ni vetar, ni hladno vreme, ni povrede, ni hematomi, na padovi, naporan put, ni mnoge poteškoće koje su se pojavljivale tokom puta, neprijatne uzbrdice ih nisu sprečile u svojim namerama. Bilo je tu mnogo ispisanih priča, mnogo stvorenih prijateljstava, mnogo anegdota, zajedničkih poduhvata, bodrenja, suza…Veliki teret koji su studenti preuzeli na svoja leđa, jer žele da žive u modernoj i pravnoj Srbiji. Njihova glavna poruka upućena srpskom rasejanju je bila da žele da stvore državu pravnu i sa funkcionisanjem sistema da bi se većina vratila i bila u svojoj zemlji sa svojim bakama i dekama, roditelji, drugarima iz ulice, prijateljima…
Posle euforije emocija i adrenalina po pristizanju na konačni cilj, studenti biciklisti su izveli svoj uobičajeni performans skandiranja i podizanja bicikala u vis. Tople reči i organizatora i zamenice gradonačelnica Strazbura i mladih biciklista sa bine su samo upotpunile ovaj istorijski poduhvat. Tokom zvaničnog programa, srpske himne, himne studenata biciklista optevana je i pesma „Ovo je Srbija”. Ova pesma izvedena je zajedno sa italijansko-nemačkim pijanistom-biciklistom Davidem Martelijem, kome je srpska vlast naredila da napusti Srbiju, zbog podržavanja studentskog protesta u Nišu početkom aprila. Davide je odlučio da svoju podršku zato pokaže i tako što je srpske studente sačekivao u nekoliko gradova na njihovoj „Turi do Strazbura”.
Foto: Rasejanje.info
Strazbur je dočekao heroje. Tura do Strazbura imala je 1400 kilometara koju su za 13 dana prešli srpski studenti. Ta udaljenost predstavlja polovinu one koju pređu biciklisti na čuvanom Tur de Fransu. Međutim, ovde nije reč o profesionalnim sportistima, već o studentima sa različitih fakulteta.
Uz lepe pesme, skandiranje, zagrljaje, emocije, osmehe, priče sa studentima i njihovom pratnjom, uz neverovatnu energiju koja je dolazila od studenata i osećaja kao da su seli na bicikle da se spuste do grada kako bi se društvom nešto popilo, nešto malo pre ponoći završeno je druženje sa srpskim studentima.
Završena je vrlo uspešno Tura do Strazbura, i ujedno sami studenti su najavili i Turu do Brisela, koja kreće 25. aprila. Do Brisela će se trčati…
Više fotografija na FB stranici Rasejanje.info
Izvor: Katarina Krstić-Tadić, Rasejanje.info