Početna Događanja Izložba „Srbija u Frankofoniji” prikazana u Nici

Izložba „Srbija u Frankofoniji” prikazana u Nici

Srbija je 14. i 15. aprila 2025. godine bila svečano dočekana u prestižnom i simboličnom Mediteranskom univerzitetskom centru u Nici, gde je proslavila Frankofoniju kroz izložbu „Srbija u Frankofoniji”.

Reklama


„Velika je čast i duboka emocija što je naša zemlja predstavljena u ovom izuzetnom prostoru – arhitektonskom biseru na samoj obali mora, ali pre svega simbolu kulture, dijaloga, razmene i otvorenosti. Nakon Montreala u julu 2024. i Beograda u oktobru iste godine, izložba je prvi put predstavljena u Francuskoj, u Nici, u ambijentu koji oličava humanizam i univerzalnost”, istakao je Vladan Radovanović, predstavnik Francusko-srpskog kruga Nica – Azurna obala.


Foto: Francusko-srpski krug Nica


On je dodao da „Frankofonija nije samo zajednički jezik – to je zajednica od 88 država i vlada, ujedinjenih zajedničkim vrednostima, kulturnim bratstvom i mostom koji povezuje narode”.

Centar je bio pun, sa preko 130 prisutnih, koji su se okupili uprkos nepovoljnim vremenskim uslovima. Publika verna, angažovana i toplo oduševljena! Domaćin izložbe je Francusko-srpski krug Nica-Azurna obala.

Među mnogobrojnim posetiocima i sa francuske i sa srpske strane bili su predstavnica grada Amiel, zamenica gradonačelnika Nice zadužena za međunarodne odnose i pobratimljavanja, počasni konzul Srbije u Nici Filip Manžar, Jadranka Jovanović, predsednica stalne delegacije Narodne skupštine Republike Srbije pri Parlamentarnoj skupštini Frankofonije, konzulka  Anđelka Simšić iz Pariza, izabrani zvaničnici i zamenici gradonačelnika Kanja-sir-Mera i Vilnev-Lubea, Bernar Aso, član departmanskog saveta, članovi konzularnog kora Nice: generalni konzuli Moldavije, Rusije, počasni konzuli Švajcarske, Kanade, Holandije, Rumunije, kao i mnogobrojni građani, prijatelji Srba sa Azurne obale, predstavnici srpskih udruženja sa Azurne obale…

Izložba se sastoji od 46 tematska panoa i otkriva neka od najznačajnijih poglavlja u odnosima Srbije i francuskog govornog područja. Arhivski dokumenti, fotografije, svedočanstva i istorijski predmeti ilustruju ključne momente, glavne ličnosti i značajne događaje koji su oblikovali ove veze. Cilj izložbe je da se pojača vidljivost Srbije u okviru Frankofonije i da proslavi njenu kulturnu i jezičku otvorenost prema svetu.

Izvor: Rasejanje.info