SPKD Prosvjeta Austrija nizom manifestacija obeležila godišnjice Martovskog pogroma 2004. i NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju 1999. godine
Srpsko prosvjetno i kulturno društvo Prosvjeta Austrija organizovalo je niz manifestacija, kojim su obeležene godišnjice stradanja srpskog naroda iz novije istorije 20. i 21. veka. „Kroz projekciju filma, predavanje i humanitarne aktivnosti, Prosvjeta Austrija je na dostojanstven način obeležila godišnjicu NATO agresije na SRJ 1999. godine i Martovskog pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji 2004. godine, podsećajući na stradanje srpskog naroda, ali i na značaj očuvanja nacionalnog identiteta i kulture”, istaknuto je u Prosvjeti Austrija.
Prvi u nizu događaja održan je 21. marta 2025. godine u 19 časova u Albert holu u Beču. „Tom prilikom, publika je imala priliku da pogleda dokumentarno-igrani film „Krst sa Kosova”, koji prikazuje tragične sudbine srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Film je svojim snažnim scenama i autentičnim svedočenjima ostavio dubok utisak na sve prisutne”, dodato je u Prosvjeti Austrija. .
Pored filmske projekcije, organizovano je i predavanje „Srpski stradalnički vek”, koje je detaljno obradilo istorijske okolnosti i stradanja srpskog naroda tokom 20. i 21. veka.
Foto: Prosvjeta Austrija
„Na početku večeri, predsednik SPKD Prosvjeta Austrija, Marko Sarić pozdravio je okupljene goste, najavio događaje koji slede tokom čitavog vikenda, da bi potom član Uprave Prosvjete, istoričar Dejan Segić dao kratak uvod u događaje koji su prethodili zločinima nad Srbima. Glavni deo predavanja održao je gospodin Bojan Arbutina, direktor Muzeja žrtava genocida iz Beograda. Iako je fokus predavanja bio na stradanju Srba na Kosovu i Metohiji, Bojan Arbutina je podsetio na genocid i na stradanje Srba u Nezavisnoj državi Hrvatskoj. Takođe, Arbutina je i objasnio čime se tačno bavi Muzej žrtava genocida, koje se sve zbirke i fondovi čuvaju u Muzeju, kao i koji se projekti planiraju u budućnosti”, saopšteno u Prosvjeti Austrija.
Simpozijum povodom NATO agresije na SRJ 1999. godine
U subotu, 22. marta, takođe u Albert holu, Prosvjeta je sa prijateljima organizovala simpozijum, koji se bavio uzrocima i posledicama NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine. Na tom simpozijumu učestvovali su sociolog Zoran Avramović, zatim potpredsednik Prosvjete Srđan Mijalković i dvojica Austrijanaca, istoričar Hanes Hofbauer i veliki prijatelj Srba, David Štokinger.

Foto: Prosvjeta Austrija
Treći značajan događaj u okviru ovih aktivnosti bio je Prosvjetin humanitarni koncert, koji je održan 23. marta 2025. godine u 15 časova u Albert holu u Beču. Ovaj koncert je organizovan sa ciljem prikupljanja sredstava za pomoć vrtiću „Maja” u selu Osojane na Kosovu i Metohiji, jednom od retkih mesta gde srpska deca i dalje žive i uče na svojoj zemlji.
„Pred više od dve stotine ljudi i dece humanog srca, nastupili su mnogobrojni solisti i Srpski akademski ansambl. Koncert je tradicionalno otvorio Mali hor Prosvjete, zatim su redom nastupali čelista Miloš Stosiek, harfistkinja Tara Stojanović, flautistkinje Tijana Krulj Gajić i Milena Purić i maestro na harmonici Igor Filipović, da bi publiku, na kraju, svojim glasom očarala Vanja Toskano uz pratnju Srpskog akademskog ansambla. Na sceni su se našle i učenice Prosvjetine škole srpskog jezika, Lena Spasić i Helena Savičić, koje su recitovale rodoljubive pesme”, preneli su utiske ove divne večeri bečkoj Prosvjeti.

Foto: Prosvjeta Austrija
Učenici Prosvjetine škole srpskog jezika su kao i uvek do sada, uz pomoć svojih nastavnica pripremili mnogobrojne crteže, slike i rukotvorine i na taj način aktivno učestvovali u prikupljanju sredstava za svoje drugare na Kosovu i Metohiji. Prosvjeta je dodala da će se prikljupanje sredstava za vrtić Maja u Osojanu nastaviće se i onlajn putem, a SPKD Prosvjeta Austrija obavestiće javnost o prikupljenim sredstvima.
Izvor: Prosjveta Austrija/Rasejanje.info