Početna Događanja Gastronomska baština Srbije u Beču

Gastronomska baština Srbije u Beču

Održana promocija i razgovor o nematerijalnom kulturnom nasleđu

Reklama

U Zajednici srpskih klubova u Beču, 23. novembra 2024. godine, održano je posebno veče posvećena srpskoj gastronomiji kao delu nematerijalne kulturne baštine. Događaj je organizovala ASKD Vilhelmina Mina Karadžić na čelu sa prof. Svetlanom Matić, a gost je bio Dejan Zagorac, istaknuti politikolog i istraživač iz Instituta za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu.

Prof. Matić je publici predstavila gosta, istakavši da je izuzetno bitno pristupiti kulturi kroz multidisciplinarno shvatanje. „U našoj dragoj Srbiji imamo toliko bogatstava, od istorije, spomenika, arheoloških nalazišta, do sjajnih bisera naše nematerijalne kulture. Srpska slava, božićni običaji, kolo, sve su to integralni delovi srpskog nacionalnog bića i neraskidivi deo naše kulture i običaja”, istakla je prof. Matić u uvodnoj reči. „Nakon Srbije, regiona i Kine – gde je gospodin Zagorac gostovao sa ovim programom, uz podršku Ministarstva Kulture Republike Srbije i bratskom kineskom narodu, predstavio naše specijalitete, ali i običaje i kulturu – sada i Beč ima priliku da čuje nešto više o ovoj temi”.


Foto: D. Borisavljević

Tokom večeri, gosti su imali priliku da saznaju više o značaju gastronomije kroz predstavljanje knjiga kao što su Ukusi Vranja, Ukusi Đerdapa, Ukusi Zlatibora, Ukusi Deliblatske peščanje i Ukusi Stare planine. Svetlana Matić i Dejan Zagorac istakli su važnost očuvanja recepata i brendiranja lokalnih specijaliteta poput pirotske peglane kobasice, futoškog kupusa i domaće šljivovice, rekavši da su mnogi narodi sveta priznanje i prepoznatljivost prvo pronašli kroz promociju svojih nacionalnih jela. „Pre dvadeset godina, kada je izašla prva brošura koja se bavila gastronomijom na ovaj način, malo je turističkih organizacija u Srbiji prepoznavalo značaj ove teme. No, brošura je izazvala veliku medijsku pažnju, pa sam ubrzo dobio poziv od Jelene Bujdić Krečković, direktorke nacionalnog parka Đerdap sa željom da se priredi gastronomsko-etnološka monografija koja bi istakla posebnost ovog dela Srbije. Đerdapski kavijar, razne vrste riba i drugih mesa, planinsko bilje – sve je to našlo svoje mesto u ovoj prvoj knjizi iz koje su proistekle sve ostale”.

Monografija Ukusi Vranja, urednika Dejana Zagorca i dr Jelene Đorđević, osvetljava bogatstvo kulturne tradicije Vranja, uključujući i gastronomiju koja se poredi sa svetskim kuhinjama poput bečke. Ova knjiga, dvojezično izdanje Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, smatra se kapitalnim delom u očuvanju srpske nematerijalne baštine. Sva izdanja iz edicije Ukusi Srbije su izdata dvojezično (na srpskom i engleskom jeziku), uz mnoštvo objašnjenja lokalnih običaja, verovanja, priča, legendi i mitova, fotografija, ali i recepata koje je Dejan Zagorac, kroz opsežan naučno-istraživači rad na terenu, prikupio prilikom pripreme ovih monografija. „Sledeća knjiga koju pripremamo su „Ukusi istočne Hercegovine”, jer tu imamo i elemente mediteranske klime, neka sasvim posebna jela, i druge običaje u odnosu na jug Srbije ili Vojvodinu“, istakao je Zagorac.

Događaj je završen degustacijom srpskih lokalnih specijaliteta, uz interaktivan razgovor sa publikom, koja je postavljala pitanja i delila svoja iskustva iz Srbije i Austrije. Događaj je ovekovečio Dušan Borisavljević, dizajner Društva, a prof. Svetlana Matić se zahvalila publici i istakla da je uvek važno graditi kulturne mostove između naroda.

Naredna manifestacija koju ASKD Vilhelmina Mina Karadžić organizuje, u okviru proslave pet godina postojanja, je promocija monografije „Tragovi bečkih Srba” autora Marka Lopušine i Svetlane Matić, koja će biti održana u subotu 7. decembra 2024. godine u 18 sati, u Zajednici srpskih klubova u Beču.

Izvor: Rasejanje.info