Početna Događanja U Marseju obeleženo 90 godina od atentata nad kraljem Aleksandrom I Karađorđevićem

U Marseju obeleženo 90 godina od atentata nad kraljem Aleksandrom I Karađorđevićem

Dana 9. oktobra 2024. godine, u Marseju u Francuskoj, obeleženo je 90 godina od ubistva prvih žrtava fašizma, kralja Aleksandra I Karađorđevića od Jugoslavije i ministra spoljnih poslova vlade Republike Francuske Luja Bartua. U znak sećanja na taj događaj srpska zajednica sa juga Francuske organizovala je centralnu manifestaciju, na kojoj su bili predstavnici i francuskih i srpskih vlasti, kao i predstavnici Srpske pravoslavne crkve.


Foto: SPC Vitrol/arhiva T. Milosavljević

Reklama

Vladika zapadnoevropski i Pariski Justin je u pratnji sveštenika Gorana Ilića Benke iz Vitrola i Igora Vujisića iz Nice služio kratak pomen nastradalom kralju na Marseljskom keju Stare luke „na istom onom mestu gde se kralj Aleksandar pre tačno 90 godina iskrcao iz broda Dubrovnik kročivši nogom na francusko tlo”. Po pomenu povorka Srba je krenula ulicom Kanebijer ka mestu atentata. U ovoj povorci pored Srba iz mnogih mesta sa juga Francuske bili su i ministri iz Srbije (Milica Đurđević-Stamenkovski, ministarka za porodicu i Đorđe Miličević, ministrom bez portfelja zaduženog za odnose s dijasporom) kao i predstavnici Ambasade Srbije u Parizu predvođeni ambasadorkom Anom Hrustanović. Bilo je tu Srba i iz drugih delova Francuske. Sve njih su dočekali predstavnici prefekta regije Provansa-Alpi-Azurna obala, predvođeni Kristofom Mirmanom i zamenicom predsednika opštine grada Marselja.

„Na raskršću ulice Kanebijer i trga Generala De Gola, pred kandelabrom na sred trga na kojem i danas stoji okačena spomen ploča u čast „viteškom kralju Aleksandru 1-om od Jugoslavije i predsedniku Luju Bartuu ministru spoljnih poslova” održana je zvanična ceremonija odaje počasti poginulima u atentatu organizovanom od hrvatskih ustaša pod pokroviteljstvom fašističke italijanske vlade Musolinija uz učešće članova tadašnje revolucionarne terorističke makedonske organizacije VMRO. Uz uzdignute srpske i francuske zastave, govore su držali, srpska ministarka za porodicu Milica Đurđević-Stamenkovski i prefekt francuske regije PAKA (Provansa-Alpi-Azurna obala) Kristof Mirman, da bi zatim deca tri srpske dopunske škole s Juga Francuske otpevala pesmu Tamo Daleko”, preneo je utiske sveštenik Goran Ilić-Benke.

Nakon polaganja venaca pod kandelabrom na mestu atentata, intonirane su srpska i francuska himna nakon čega su zvaničnici pozdravili barjaktare čime je prvi deo zvanične ceremonije završen.


Foto: SPC Vitrol/arhiva T. Milosavljević

„Povorka naroda predvođena barjaktarima i sveštenstvom, krenula je putem kojim je ranjeni kralj odveden do obližnje prefekture na čijem pragu je i izdahnuo. Organizovan je svečani prijem učesnika povorke u zgradi prefekture od strane prefekta. Zatim su zvanična lica otišla do obližnjeg veličanstvenog spomenika francusko-srpskom prijateljstvu pod čijim podnožjem su takođe položeni venci. Nakon završetka zvaničnog skupa, svi učesnici su bili pozvani da dođu u Vitrol u crkvu naše parohije na ručak koje je vredno kolo naših srpskih sestara uz veliku ljubav i veliki trud pripremilo za sve zvanice”, dodao je sveštenik Goran Ilić Benke.

„Bila nam je čast da ugostimo našeg vladiku, ministre naše vlade, našu ambasadorku u Parizu, sve pristigle Srbe iz Pariza, našu dragu braću i sestre iz Nice, Kana i drugih mesta na Azurnoj obali na čelu s ocem Igorom Vujisićem, predstavnika opštinskog saveta grada Vitrola i oca Pjera Dalmanj, katoličkog sveštenika starešine Vitrolske parohije koji je ujedno i naš domaćin s čijom dozvolom koristimo vitrolsku crkvu kad god nam je potrebna. Naši parohijani, spremili su na kraju ručka i jedan skroman poklon za vladiku Justina znajući da se istog dana navršilo punih dve godine od njegovog ustoličenja na čelu Zapadnoevropske eparhije SPC”, istaknuto je u SPC u Vitrolu u Francuskoj.

Vladika Justin sa članicama Kola srpskih sestara Žene mironosice
Foto: FB: KSS Žene mironosice

„Ganut je bio vladika, a isto raspoloženje je vladalo i među domaćinima. Kako je zatim i sam vladika okarakterisao uspostavljenu vezu s našim parohijanima, očigledno je bilo da se vladika u našoj parohiji u Vitrolu obreo kao svoj među svojima čineći sa nama svima jednu porodicu”, dodao je sveštenik Goran Ilić-Benke.

Ručku je sledio kulturno umetnički program, koji je vodila učiteljica Tamara Dragić. Učestvovala su deca Vitrolske srpske škole Sveti Sava, kulturno-umetnička grupa Alka iz Kana pri udruženju Serb’s Cannes, čija su deca predstavili splet srpskih kola sabranom narodu. Zatim su se predstavile članice hora Kola srpskih sestara Žene Mironosice iz Nice, pa glumica Dragana Tripić s dramskim nastupom. Pisac, književnica i učiteljica Srpske dopunske škole u Kanu Tanja Milosavljević predstavila svoju novu knjigu posvećenu upravo kralju Aleksandru 1. Karađorđeviću, koju je napisala zajedno sa Zoranom Radovanovićem. Knjiga će narednog meseca ugledati svetlost dana.


Foto: SPC Vitrol/arhiva T. Milosavljević

„Zahvaljujući učešću sviju i svakoga na svoj način i po svojim moćima, od najmanje dece do odraslih, od običnog vernika do zvaničnog predstavnika asocijacija i državnih i drugih institucija, protekli događaj ostaće urezan u svesti mnogih kao svedočanstvo srpskog jedinstva i zajedničkog staranja o očuvanju istorijske svesti našeg naroda rasutog po francuskoj teritoriji”, podvukao je sveštenik Goran Ilić Benke. On je dodao da je uz blagoslov crkve, do uzvišenih ciljeva i ostvarenja kao što je obeležavanje 90 godina od atentata nad Viteškim kraljem Jugoslavije Aleksandrom I Ujediniteljem  stiže se kao zajednica, gde se lični interesi zaboravljaju zarad napretka i učvršćivanje zajednice.

„Da da Bog da u tom duhu rastemo, te da se kroz stalnu žrtvu ljubavi naša zajednica još više umnoži privlačeći k sebi mnoge u radosti služenja Bogu i drugome”, poručio je Goran Ilić Benke.

Izvor: Rasejanje.info