Početna Informacije Sećanje na razorno bombardovanje Leskovca

Sećanje na razorno bombardovanje Leskovca

Na ovaj dan 1944. godine izvršeno je razorno bombardovanje Leskovca, izvedeno kao sastavni deo savezničke operacije Ratweek („Pacovska nedelja”), u kome je stradao veliki broj civilnog stanovništva.

Reklama

Do danas nije utvrđen tačan broj poginulih, a procene istoričara kreću se u rasponu od hiljadu do dve hiljade žrtava. Popis žrtava savezničkog bombardovanja iz 1995. godine poimenično pominje 819 nastradalih civila. Među stradalima popisano je i 97 dece uzrasta do 10 godina od kojih je 32 rođeno u ratu.

U dugoj istoriji Leskovca ne postoji tragičniji dan od 6. septembra 1944. godine kada su između 12 i 13 časova 112 teških bombardera B-24 iz sastava američke 15. vazduhoplovne armije izvršile nemilosrdno bombardovanje ovog grada. Staro gradsko jezgro, monumentalne zgrade, železnička stanica, hoteli, privatne kuće i predratne vile leskovačkih industrijalaca i trgovaca zauvek su uništeni.

Šef savezničke misije pri Vrhovnom štabu NOVJ-a Ficroj Meklejn zapisao je o bombardovanju Leskovca sledeće: „Dok sam tamo stajao i čekao nastojao sam da svoje misli usredsredim na nemački garnizon i posade nemačkih tenkova, a da ne mislim na stanovništvo gradića – sitne zemljoposednike, trgovce i železničare, starce, žene i decu, što su hodali ulicama za svojim svakidašnjim poslom… A onda dogodilo se ono što smo čekali; začulo se zujanje motora… Pogledavši uvis, spazili smo na velikoj visini nekoliko redova aviona kako jure dok im se krila blistaju na suncu. Seljaci su ih brojali: šest, deset, dvadeset, trideset, još ih nikad nisu videli toliko. Eto ih već nad ciljem. U taj čas odjednom se učinilo kao da je čitav Leskovac odleteo u vazduh u pravom ogranku prašine, dima i ruševina. Do naših ušiju doprla je strašna buka tako jaka da se činilo kao da će nam prsnuti bubne opne. Kada smo ponovo pogledali u nebo, leteće tvrđave i dalje su letele spokojno, ali sada kao već kao srebrnaste tačke u daljini… Ostaci Leskovca ležali su pred nama pokriveni dimom dok je nekoliko kuća obavio žestoki plamen. Čak su i partizani bili potrešeni”.

Izvor: Muzej žrtava genocida