Na praznik Vidovdan, u prostorijama renomiranog Arijana centra (u 22. bečkom okrugu), na dostojanstven način je održana ovogodišnja Vidovdanska akademija u organizaciji Eparhije austrijsko-švajcarske i Crkvene opštine Sveti Sava u Beču. „Tim povodom, organizacioni Odbor pozvao je kao visoke zvanice iz otadžbine sa jedne strane Rektora Karlovačke Bogoslovije Sveti Arsenije Sremac sa profesorima i seminaristima, a sa druge strane Udruženje porodica kidnapovanih i nestalih lica na Kosovu i Metohiji, na čelu sa predsednicom Udruženja gospođom Vericom Tomanović koja je 1999. godine izgubila svoga muža dr Andriju koga su albanski ekstremisti kidnapovali i koji do danas nije pronađen. Drugi članovi Udruženja bili su Olgica Božanić, Dragica Majstorović, Zlatibor Ljušić, Slaviša Vuksanović i Igor Todorovski, svi poreklom sa Kosova i Metohije”, istaknuto je u Eparhiji austrijsko – švajcarskoj.
Ovogodišnjoj Vidovdanskoj akademiji odazvao se veliki broj vernika koji su ispunili svečanu salu, bez obzira na radni dan u Republici Austriji. Po rečima Vladike Andreja, program akademije je odisao duhom pokajanja i bio obogaćen izuzetno vrednim i skladnim sadržajem. U ime organizacionog Odbora, program svečane akademije je vodila Miljana Samardžić, studentkinja solo pevanja u Beču, koja je najavljivala pripremljene tačke akademije. Na samom početku svim prisutnim se obratio paroh sanktpeltenski jerej Dalibor Petrić, koordinator ovogodišnje Vidovdanske akademije, koji je pored upućene dobrodošlice naglasio koliku radost pričinjava ovogodišnje sabranje, s obzirom na to da se akademija zbog epidemije nije održavala poslednje tri godine. Potom se svim prisutnim obratio i vladika Andrej koji je u svojoj besedi naglasio potrebu intenziviranja brige za probleme u južnoj srpskoj pokrajini i za sve stradalnike i izbeglice koji žive daleko od svojih ognjišta.
Foto: Eparhija austrijsko-švajcarska
Nakon govora episkopa prisutno je pozdravio ambasador Republike Srbije u Austriji Nebojša Rodić koji je, između ostalog, u svojoj besedi izrazio važnost Vidovdanskog sabranja u rasejanju ali i uopšte. Po govoru ambasadora usledilo je predavanje arhimandrita dr Kleope Stefanovića koji je naglasio da je „Vidovdan naša najveća grobnica u kojoj su sahranjeni ne samo kosovski junaci i mučenici Knez Lazar, Miloš Obilić i braća Jugovići, već i svi naši velikomučenici koji su tokom vekova žrtvovali svoje živote za veru i otadžbinu. Ni jedan događaj naše istorije nije u duši svakog našeg čoveka usađen kao Vidovdan, koga spominjemo sa bolom i ponosom. Vidovdanska zakletva je zakletva celog srpskog naroda koja traje vekovima i danas”. Potom je nastupio Eparhijski mešoviti hor Kornelije Stanković, pod dirigentskim rukovodstvom Ive Mrvoš-Anokić, koji je publici predstavio niz dobro pripremljenih skladnih Vidovdanskih kompozicija. U nastavku program je bio obogaćen i drevnim pojanjem Okteta Karlovačke Bogoslovije Sveti Arsenije Sremac.
„Od posebnog značaja bilo je drugo predavanje predsednice Verice Tomanović. Pre samog obraćanja, održan je minut ćutanja za sve žrtve nestale na području svete kosovsko-metohijske zemlje. U svom veoma nadahnutom govoru Verica je govorila o samoj problematici Udruženja otetih i o nepravdi koja decenijama ostaje neosvetljena. Po njenim rečima Verice, akademija pruža priliku da učesnici izbliza saznaju detalje o velikoj tragediji koju srpski narod doživljava na Kosovu i Metohiji u periodu od 1998. godine do danas, posebno u vezi sa nedopustivo sporim procesom pronalaženja članova kidnapovanih porodica i sa uskraćivanjem prava na istinu i pravdu. Zato ne smemo dozvoliti da se neistinama zatrpavaju činjenice i nastavi nasilno razaranje identiteta nedužnog i napaćenog naroda. Žrtve nas obavezuju da istrajemo u borbi za istinu i pravdu koje su jedan od uslova sprečavanja ponavljanja zločina. Naši voljeni zaslužuju pravdu i spasenje. Završivši zaključkom da se uzda u Božiju milost, predsednica Tomanović je od strane publike podržana gromkim aplauzom”, prenela je Eparija.
Posle govora predsednice Tomanović, Karlovački bogoslovi su po drugi put dali svoj krasni doprinos akademiji, otpevavši još jedan blok crkvenih i narodnih pesama. Na samom kraju, srca svih prisutnih otoplio je dečiji hor, kojim je dirigovala Aleksandra Ilić. Dečji eparhijski hor je najpre otpevao emotivnu pesmu Srpkinjica jedna mala i zatim dečju molitvu Mi smo deca neba. Značajna poruka ovog praznika i dana sećanja je ohrabrila sve prisutne visoke zvanice, časne oce, braću i sestre, dodato je u Eparhijskom saopštenju.