Životna priča matematičara kojeg Hrvati pokušavaju da prisvoje, a učinio je mnogo za srpsku nauku
Vladimir Varićak, srpski i jugoslovenski matematičar, fizičar i profesor, rođen je u etnički srpskoj porodici u selu Švica u Austrijskom carstvu. Osnovnu školu je pohađao u Sisku, a u Petrinji završio srednju školu. Studirao je matematiku i fiziku na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Diplomirao je 1888, a doktorirao 1891. Nakon toga je radio kao profesor u realnim gimnazijama u Zemunu, Zagrebu, Osijeku… Bio je i dopisnik Akademije prirodnih nauka – SANU od februara 1914.
Ali, na hrvatskoj Vikipediji piše da je Vladimir Varićak „hrvatski matematičar i teorijski fizičar srpskog podrijetla”, a na engleskoj da je „Varićak, po nacionalnosti Srbin, rođen u malom selu u Lici”, (baš kao Tesla), ali i pored toga, u dobrom delu zapadnih medija on je predstavljen kao „Hrvatski matematičar i fizičar“ ili je ubrojan kao deo „hrvatske istorije”, što neodoljivo podseća na (hrvatska) svojatanja Nikole Tesle.
Ono što se ne može lako naći, a ni pročitati u medijima u „našem komšiluku” ali ni kod nas, je da je Vladimir Varićak početkom rata 1941. veoma teško podneo život u tadašnjoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (NDH) te se osamio. Ugasio se kao sveća i otišao u večnost – 17. januara 1942. Kao Srbinu nimalo mu nije bilo lako da gleda ustaške zločine, pa prerani završetak njegovog života u 77. godini nije iznenađujući.
Kažu da je bio „lep čovek, a stidljiv kao devojka, dopadao se mnogim Srpkinjama, udavačama, no on se oženio Hrvaticom-učiteljicom Albinom Katičić, pa izrodio s’ njom četiri sina – kršna pravoslavca”.
Vladimir Varićak poznavao je dva naša velikana i bio u kontaktu sa njima – Milevu Marić Ajnštajn i Milutina Milankovića.
Njegov sin, Svetozar Varićak, posle završene mature, otpočeo je studije u Cirihu (1910), a Mileva i Albert Ajnštajn su mu izdavali sobu. Kasnije, Svetozar svedoči da je Mileva posle napornih kućnih obaveza povremeno čak i posle ponoći rešavala matematičke probleme u Albertovim beleškama.
Primetio je da je njihov porodični život bio srećan, mada su njeni napori prevazilazili njene moći. „Albert, do tada neiskusan sa predavanjima, imao je dosta posla oko njihovih priprema, pa mu je Mileva po svom običaju i tu pomagala“.
U vreme njegovih studija, dok je bio „na stanu i hrani“ kod Mileve i Alberta, Svetozarev otac Vladimir je uveliko predavao u Zagrebu, istraživao i objavljivao radove na temu teorije relativiteta i intenzivno se dopisivao sa Ajnštajnovima.
Vladimir Varićak je znao da je Mileva u Zagrebu ravnopravno sa dečacima sedela u klupama muške Kraljevske velike gimnazije i bila jedna od prvih žena u Austrougarskoj koja je pratila nastavu. Molbu za upis Ministarstvu prosvete predao je njen otac Miloš, pa ona tu završava šesti razred gimnazije (1892/1893), a potom i sedmi (1893/1894), kada joj je dodeljena i stipendija od sto forinti. U Austrougarskoj je devojčicama dozvoljeno tek od 1907. da pohađaju gimnaziju.
Nastavničku karijeru Varićak počinje u gimnaziji u Zemunu, zatim odlazi na severnu obalu Jadranskog mora, u luku Bakar, te u Osijek (1893.). U Zagreb dolazi (1899.) na Šumarsku akademiju, gde predaje fiziku i matematiku, pa vidimo da mu se putevi sa Milevom nisu ukrstili i da su se mimoišli za nekih pet godina, iako na engleskoj Vikipediji (pogrešno) piše „Varićak je poznat i kao gimnazijski profesor Milutina Milankovića i Mileve Marić, prve Ajnštajnove žene”.
Sve u svemu, da je njegov sin Svetozar vrlo dobro opažao svedoče Milevini naučni rukopisi koji su deo zbirke Zaostavštine Alberta Ajnštajna na Hebrejskom univerzitetu u Jerusalimu. To su dragoceni materijalni dokazi o njenoj aktivnoj saradnji sa suprugom. Sačuvane su njene beleške iz analitičke mehanike za Albertova predavanja na Ciriškom univerzitetu u akademskoj 1909/1910; kao i odgovor Maksu Planku na njegov rukopis o teoriji infracrvenih zraka koji su supružnici Ajnštajn dobili na uvid pre štampanja rada. Oba Milevina rukopisa, osam strana za Albertovo predavanje i dve strane na karo-papiru za Maksa Planka su dostupna istraživačima.
U jednoj drugoj beležnici koja se čuva u Ajnštajnovim arhivama, nalazi se zapis na margini ispisan njenim rukopisom: „A sada jedan poljubac za tvoju…” Svi ti dokazi govore da je Mileva tokom 1910. aktivno sudelovala u Albertovom naučnom radu i pripremi njegovih predavanja.
„Srećna zvezda” Milankovićevog života bio je njegov profesor Varićak iz osječke gimnazije koji je imao zavidno znanje matematike i fizike, ali i književnosti – voleo je narodne pesme, folklor i guslare. Upravo je Varićak imao najveći uticaj na Milankovića od svih nastavnika. Baš on je otkrio njegove „stvarne sposobnosti” i razvio ih s puno ljubavi i truda.
Tako rad školarca dobi jasan pravac, a neočekivani uspesi u njemu su stvarali samopouzdanje potrebno za budući uspeh. U Milankoviću se razvila ljubav za nauku i ambicija da joj služi. U tom uzrastu odluči da postane naučnik, a mlađem bratu Ljubiši da prepusti poljoprivredno imanje (57 hektara rasutih u 113 njiva) u Dalju i okolini.
Varićak je bio briljantan predavač, izlagao je zanimljivo i jednostavno, a Milanković dobija Svedočanstvo o završenoj realnoj gimnaziji krajem maja 1896. Milutin se dugo premišljao šta da upiše u Beču, no na nagovor profesora Verićaka, na kraju se opredelio za studiranje građevine.
Mnogo godina kasnije, kada je Milanković sa suprugom i sinom stigao u Beograd nakon završetka Prvog svetskog rata (15. marta 1919.), u Beograd je stigao i njegov ujka-Vasa da, kao poslanik, učestvuje u radu narodne skupštine. Jednog dana, ujak Vasilije Maučević uze Milankovića pod ruku i povede ga u dvor gde se tada zasedalo. Tu se on nađe sa mnogim poznanicima iz Pešte. Među njima beše i Gavro Manojlović, on mu prenese srdačne pozdrave od Vladimir Varićaka, koji mu je poručio „da delo koje je napisao za vreme rata preda Jugoslavenskoj akademiji znanosti i umjetnosti na objavljivanje, ali da je zbog političkih prilika potrebno da bude objavljeno na francuskom jeziku”.
Inače, prenosilac Varićakove poruke, Gavro Manojlović, rođen je u Zadru u porodici srpskog porekla, bio je istoričar, političar, akademik, profesor Univerziteta u Zagrebu i dopisni član Akademije društvenih nauka (SANU) od februara 1910.
Da podsetimo, u knjizi „Tesla: Duhovni lik”, čiji je autor otac Oliver Subotić, piše: „S obzirom na genocid koji je srpski narod doživeo od strane režima Nezavisne Države Hrvatske u Drugom svetskom ratu, da je Tesla kojim slučajem rođen samo koju deceniju kasnije, kao i da je ostao na prostoru Like, verovatno ne bi ni preživeo stravični pokolj. Zbog toga, reći da je Nikola Tesla bio Hrvat je isto kao reći da je (srpski zet) Albert Ajnštajn bio Nemac (iako je rođen u gradu Ulm, u Nemačkom carstvu) – obe tvrdnje su ne samo netačne, već i krajnje nepristojne i uvredljive, uzevši u obzir genocid koji su srpski i jevrejski narod preživeli u Drugom svetskom ratu u okviru teritorija ovih država”.
I na kraju, isto važi i za Vladimira Varićaka koji, kako pišu hrvatski mediji, beše „Znanstvenik svjetskog ugleda, ali je teško duševno podnio život u tadašnjoj NDH te se ugasio kao svijeća i otišao u vječnost. Pronio je slavu naše zemlje (Hrtvatske) širom svijeta. Nek je vječna slava i hvala tom geniju”.
Ovakvi natpisi su u najmanju ruku nepristojni i uvredljivi, a ponajviše govore o odsustvu elementarnog morala „naših komšija”.
Izvor: RT Balkan / Marina Bulatović / Rasejanje.info