Početna Događanja Romani „Mika” i „Štelovanje glave” predstavljeni i u Bazelu

Romani „Mika” i „Štelovanje glave” predstavljeni i u Bazelu

Promocija knjiga Jelene Angelovski u Bazelu: Veče ispunjeno književnošću i toplinom

U organizaciji Umetničkog centra SOKO (Kunstzentrum SOKO) u Bazelu, u Švajcarskoj, održana je promocija knjiga Jelene Angelovski, doktorke književnosti. Iako Jelena ovu titulu retko ističe, ona mnogo govori o njenoj posvećenosti knjigama i književnosti, a đaci kojima je predavala i predaje sigurno se osećaju privilegovano. Na književnoj večeri u Univerzitetskoj biblioteci u Bazelu predstavila je svoja dva dela: roman Mika i knjigu Štelovanje glave.

Reklama

Mika je roman za mlade koji obrađuje univerzalne teme odrastanja u inostranstvu, traženja identiteta i otkrivanja svoje „super-moći”. Od objavljivanja, ovaj roman je osvojio skoro sve regionalne nagrade za najbolju dečju knjigu. Međutim, njegova snaga leži u činjenici da podjednako osvaja i decu i odrasle. Jelena je na promociji istakla višeslojnost priče, naglašavajući kako svaki čitalac delo doživljava na svoj način, što je odlika najboljih književnih ostvarenja.


Foto: V. Angelovski

S druge strane, Štelovanje glave je zbirka humorističkih beležaka koje je autorka pisala tokom prvih godina života u Švajcarskoj. Živopisno i detaljno, na duhovit način, knjiga govori o izazovima prilagođavanja na novu sredinu i o stvarima na koje se nikada nećemo potpuno navići.

Za promociju ovih knjiga odabrana je Univerzitetska biblioteka u Bazelu, čija je sala za predavanja, zahvaljujući kreativnoj ruci Maje Rajić Petrović iz Umetničkog centra SOKO (Kunstzentrum SOKO), pretvorena u romantični kutak. Svaki deo sale imao je neku svoju priču, a posebno je organizovan i dečji kutak. Znajući da je Mika prvobitno zamišljen kao roman za decu, očekivalo se i prisustvo najmlađe publike, a da ne bi izgubili koncentraciju kad priča pređe na Štelovanje glave, u startu je napravljen dečji kutak u kome su deca mogla da boje i rešavaju radne listove u vezi sa Mikom. Tako su mladi posetioci mogli da se druže uz kreativan rad i slušaju o čemu to govore odrasli. To i jeste pravi put da im se usadi navika da posećuju i književne večeri i da to nastave da rade i kao odrasli.

Autorka romana Mika i Štelovanje glave Jelena Angelovski
Foto: J. Angelovski

Poseban doprinos organizaciji večeri dala je Slavica Veselinović, bibliotekarka sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj ustanovi. Slavica, koja već 23 godine radi kao bibliotekarka i pomaže studentima u pronalaženju literature, pokazala je svoj entuzijazam i za književne večeri. Zahvaljujući njenom zalaganju, Univerzitetska biblioteka ustupila je prostor za ovaj događaj.

Slavica Veselinović: „Dosada sam bila na nekoliko književnih događaja u organizaciji Umetničkog centra SOKO (Kunstzentrum SOKO) i poželala sam da njihov rad podržim tako što bih im omogućila da sledeće predstavljanje bude u ustanovi u kojoj provodim svoj radni vek. Veče je proteklo u izuzetno toploj atmosferi. Jelena Angelovski je pročitala odlomke iz svojih knjiga, a delovalo je kao da je svima sve poznato. Glavni junak bi mogao da bude svako od nas, što čini ovu knjigu univerzalnom i prepoznatljivom. Publika je baš uživala i sigurna sam da se već sada raduju predstojećim događajima”.

Deo prisutne publike a među njima Andrija i Jelena (zeleni džemper) Panić
Foto: V. Angelovski

Jelena Angelovski nije prvi put gost SOKOLA (Kunstzentrum-a SOKO). Do sad je držala predavanje o Marku Kraljeviću i Musi Kesedžiji i bila deo Albaharijuma-performansa u vidu putovanja kroz (po)etiku Davida Albaharija, a ovo veče bilo je posvećeno njenom stvaralaštvu. Razgovor sa Jelenom na početku promocije vodila je Andrijana Adamović, predsednica UC SOKO. Njih dve, dve profesorke književnosti, kroz spontan razgovor otkrile su kada i kako se čovek odluči da počne da piše, na koje sve načine nastaju književna dela, ko je sve „kriv” što su ove dve knjige ugledale svetlost dana i o čemu one govore. A Mika i Štelovanje glave kao i sve knjige uostalom govore o svima nama, posebno o ljudima u rasejanju, dotičući nas možda i više nego neka druga knjižena dela. Andrijana ističe da je jedva čekala da njena koleginica konačno predstavi svoja autorska dela bazelskoj publici.

„Znala sam da će publika biti oduševljena jer ove knjige govore o suštini našeg uklapanja u jedan novi svet koji ima potpuno drugačije aršine od onih na koje smo navikli. Beskrajno sam uživala čitajući Miku. To su situacije u kojima smo se svi nalazili. Meni je još bliskiji jer se glavni junak u jednom trenutku obreo i u srpskoj školi  u Švajcarskoj u kojoj sam i sama radila. A Štelovanje glave je nastalo od Jeleninih objava sa fejsbuka, a one su ponekad urnebesne. Puno mi je srca što sam videla koliko su se svi smejali i prepoznavali u raznim situacijama ili sećali nekih sličnih u kojima su bili. Interesantno je to da nije bilo otvorenih javnih pitanja, ali je zato svako ponaosob poželeo da nešto podeli sa autorkom”.

Kutak za decu
Foto: V. Angelovski

A Jelena Angelovski u svakoj prilici istakne kako joj je publika u Bazelu posebna: „Kad god sam, u raznim prilikama, dolazila u Bazel, susretala sam se sa zainteresovanom, radoznalom, aktivnom publikom, koju, kao stožer, okuplja Kunstzentrum SOKO. Njihov neumorni rad na formiranju i podizanju publike koja će ceniti kulturne sadržaje malo drugačije od onih koje na prvu loptu vezujemo uz pojam dijaspore, neprocenjiv je ne samo za našu zajednicu u Bazelu, već i u celoj Švajcarskoj. Tako je bilo i večeras – istinski sam uživala u kontaktu s publikom, njihovoj živoj reakciji, i bila sam dirnuta ličnim pričama koje su kasnije podelili sa mnom. Takvi susreti zaista obogaćuju smislom naše svakodnevno postojanje”.Top of FormBottom of Form

Čedomir Aleksandrić je jedan od redovnih posetilaca događaju u organizaciji Umetničkog centra SOKO pa to u svojoj izjavi i ističe: „Jelena Angelovski nam je ponovo bila gošća. U jednoj prostoriji Univerzitetske biblioteke Bazela, inače najstarijeg sveučilišta Švajcarske, predstavila je svoje novo delo Štelovanje glave.

Goran Adamović i Čedomir Aleksandrić
Foto: V. Angelovski

Nije to bilo obično predstavljanje najsvežijeg pisanog dela doktorke književnosti, već je Jelena čitajući izabrane odlomke, publici zagolicala znatiželju, a i otkrila prepoznavajuće scene novonastalog familijarnog života u Švajcarskoj. Centralna tema u stvari jeste tema svih nas: dolazak, privikavanje, iskustva koja stičemo usput. Koliko smešni, toliko su i traumatilni svi ti momenti kroz koje je i celokupna publika prolazila ili prolazi. Svi mi znamo neke luckaste priče, uglavnom nesporazume, ali je to Jelena Angelovski prvi put u iseljeništvu prenela na papir, i to na jedan način pun humora. Hvala joj! ”.

Milan Crnogorac, iako nedovoljno oporavljen od virus, nije želeo da propusti ovakvu priliku: „Promocija knjige Mika bila je božanstvena. Autorka je elokventno i lepršavo dočarala svet i okolnosti u kojima naša deca odrastaju. Naročito mi je ostala upečatljiva priča o tome kako je glavni junak dobio ime. Ta priča me je vratila u detinjstvo – u davno prošlo vreme kada je Mika Antić bio u poseti našoj maloj, osnovnoj školi u Mladenovcu, i čitao svoje stihove, nama, deci Mikinog uzrasta. Ono što je Mika Antić bio nama, čini mi se da je Jelena sadašnjim generacijama”.

A deo porodice Panić, mama Jelena sa ćerkom Teodorom (koja je članica dečje pevačke grupe Umetničkog centra SOKO) i sinom Andrijom, nije krila oduševljenje: „Bilo je ovo posebno veče, spontano i opušteno. Na šaljiv način prikazana je svakodnevnica mnogih od nas. Kao majku koja odgaja decu u Švajcarskoj posebno me je zainteresovana knjiga Mika. Jedva čekam da je pročitam. Drago mi je da ovakva okupljanja postoje, jer su  potreba svih nas koji želimo da sanjamo na maternjem jeziku. Hrana za dušu. Radujem se svakom sledećem sličnom događaju”. Sin Andrija počeo je da čita knjigu još u kolima na povratku kući: „Ja lično mnogo volim da čitam knjige i zato volim da idem na književne večeri. Volim da slušam autore kako pričaju o svojim knjigama, kako su njihove knjige nastale, kako dođu na ideju o čemu će i kako pisati. Večeras mi se mnogo dopalo jer je bilo smešno i zanimljivo. Kupio sam knjigu Mika i već počeo da čitam. Za sad mi se veoma dopada”. Mlađa sestra Teodora uživala je u dečjem kutku sa svojim koleginicama iz Umetničkog centra SOKO: „Volim da idem na književne večeri jer se radujem druženju sa decom koja pričaju srpski jezik. Bila sam na dve književne večeri za decu, na jednoj sam čak i glumila u jednom skeču. Bilo je lepo, imali smo da crtamo, bojimo i da grickamo. Malo smo bojili, a malo slušali”.

Ljilja Savić
Foto: V. Angelovski

Od prvi aktivnosti Umetničkog centra SOKO, prvog Svetosavskog bala u Bazelu, zatim onlajn predavanja u doba korone, verni pratilac je i Ljilja Savić: „Tema i naslov knjige Štelovanje glave tema je koja nas sve koji smo se okupili, nekoga manje, nekoga više, nekako boli. Zato smo svi, sa ogromnim iščekivanjem želeli da čujemo od Jelene kako je to ona prošla i kako je „štelovala glavu” da bi se integrisala u Švajcarskoj. Ispričala nam je to na jedan poseban način, uz veliku dozu humora. Nasmejasmo se slatko, ali ipak, zaključih da nije uopšte bilo lako. Prepoznasmo se mnogi u njenim anegdotama i verovatno većini prođe kroz glavu: „Dobro je, nisam jedini…” Bio je ovo jedan, kako Andrijana i Jelena rekoše „nepopularni događaj“, ali za mene, veče za pamćenje. Jako sam srećna što se Andrijana i Umetnički centar SOKO trude da nam donesu u Bazel ovakve i ovima slične kulturne događaje, kojih je godinama u ovom gradu nedostajalo”.

Violeta Lenders došla je iz Ciriha da uživo čuje odlomke iz knjiga jer nije bila u mogućnosti da prisustvuje promociji nedelju dana ranije u Cirihu.„Jelena i njene knjige su melem za dušu. Nije uvek lako biti ni ovde, ni tamo, a ko se previše navikne, ogugla pa i zaboravlja polako, ili se čudio, čudio i načudio. Jelena nas (kako je i Andrijana u uvodu lepo kazala) na jedan inteligentan, luckast i krajnje lucidan način podseća, osvešćuje i pomaže da spojimo te svetove u sebi. Kad smo se već obreli tu gde jesmo, treba  i da se naštelujemo malo, ali i da ostanemo svoji, braćo i sestre, što bi Jelena rekla. Lepo je što je znala da tako duhovito i zabavno opiše ono što smo svi u raznim situacijama proživeli i osetili i kroz šta prolazimo i dalje, često bez osvrtanja. Sad uz njene knjige možemo da se razgalimo, ali i nad mnogo čime duboko zamislimo. Ja sam srećna što Jelena piše, i željno iščekujem nastavak”.

Organizatorke Slavica Veselinović, Andrijana i Maja Rajić Petrović sa Jelenom Angelovski
Foto: V. Angelovski

Ovaj događaj je još jedan dokaz da književnost ima moć da nas poveže i inspiriše. Svi su kućama otišli sa svojim primercima knjiga i već uput počeli čitanje.

Izvor: Rasejanje.info