Početna Informacije Ogranak Vukove zadužbine u Vestfaliji u Nemačkoj – obaveštenje za javnost

Ogranak Vukove zadužbine u Vestfaliji u Nemačkoj – obaveštenje za javnost

Ogranci Vukove zadužbine se osnivaju u zemlji i inostranstvu i važan je deo rada Zadužbine na celom srpskom prostoru. I doprinosi boljem upoznavanju i povezivanju na zadatku zaštite i čuvanje kulturnog i duhovnog identiteta.

Reklama

1.Zadužbina osniva ogranke u mestima u kojima se okupljaju suosnivači i zainteresovani građani sa ciljem unapređenja kulture srpskog jezika, istraživanje života i običaja srpskog naroda, muzičke tradicije i doprinosa jedinstvu kulturnog života Srba.

Violeta Babić, lektor srpskog jezika, pisac i urednik, zapazila je da se Srbi ponose na svoj jezik, ali ga ne čuvaju dovoljno, bar ne onaj standardni jezik sa svim gramatičkim i pravopisnim pravilima. Jedan od ciljeva ogranka je i ovaj. Očuvanje svih njegovih odlika, negovanje standardnog srpskog jezika. Stiče utisak da većina želi da poštuje gramatička i pravopisna pravila, a ima i onih drugih., ali u manjini. Ima i onih koji srbuju na srBskom i ne prihvataju jednačenje suglasnika po zvučnosti iz političkih razloga.

Politika je jedno, jezička politika nešto sasvim drugo.  Naše je da negujemo standardni srpski jezik. Takođe ogranci organizuju naučne i stručne skupove iz oblasti istorije književnosti, filologije i lingvistike, etnologije, istorije kulture i obrazovanja u sredinama u kojima ogranci deluju, kao i u unapređenju kulturnih veza i saradnje sa drugim etičkim zajednicama u svojoj sredini. Zatim, u čuvanju svega vezanog za život i delo Vuka Karadžića, njegovih preteča, savremenika i sledbenika njegovih dela. Ogranci učestvuju u čuvanju vrednosti duhovnog i materijalnog života srpskog naroda.

2. Jedan od ciljeva ogranaka je i saradnja sa kulturnim centrima u kojima se izučavaju srpski jezik i književnost. Ogranci u svojim sredinama okupljaju omladinu i sve zainteresovane građane. Ogranci su dužni da na kraju godine podnesu pismeni izveštaj o svom radu i finansijskom poslovanju Upravnom odboru Vukove zadužbine.

Ogranci nemaju status privatnog lica. U tom smisli je inicijativa osnivanja ogranka Vukove zadužbine u Vestfaliji, odnosno u Nemačkoj, koja će raditi u skladu sa domicilnim zakonodavstvom. Ogranak ima svoje rukovodstvo koje čine Upravni odbor, predsednik ogranka, sekretar i blagajnik koji se biraju na godišnjoj skupštini većinom glasova uz najmanje 15 prisutnih članova.

Upravni odbor ima najmanje 3 člana od kojih je jedan predsednik koji se bira većinom glasova. Ogranak se finansira iz godišnje članarine i donacija pravnih i fizičkih lica. U nastojanju da se ideja osnivanja ovog Ogranka sprovede u delo, najzaslužniji je Božidar Škondrić, poverenik Vukove zadužbine u Beogradu, da uz pomoć svoje volje i optimizma i uz poznanstva sa velikim brojem ljudi naših institucija, posebno Ministarstva prosvete, da se realizuje osnivanje Ogranka o kojem je danas ovde reč. Boško svoju kulturu i baštinu, i pored dugogodišnjeg života ovde ne zaboravlja, kao i mnogi. Nema te knjige koju on nije pročitao, nema tog detalja iz prošlosti naših pesnika i pisaca koji on ne zna. Ostvarenje ovog poduhvata uz razume se, uz odobrenja predsednika Zadužbine gospodina Suvajdžića i institucija iz Srbije, ne bi bilo moguće.

3. U toj zamisli ovde u Vestaliji tu inicijativu od početka sam i ja i podržala sledila, zatim Juliana Sokola, učiteljica Sanja Damjanović, Mina Đurić, profesor dr. Robert  Hodel, sa univerziteta slavistike u Hamburu, te brojni simpatizeri odavde. Naravno, i uz podršku i saradnju našeg konzulata Srbije i konzula Branislave Perić i njenih saradnika.

U skladu sa ciljevima i zadacima Ogranka zadužbine, poželjno je da se naši učitelji sa svojim učenicima uključe u rad istog i sadržajno osmisle što bogatije postojanje i opstajanje ovog kulturnog centra, kroz radove literarnog i likovnog stvaralaštva učenika, kroz takmičenja, projekte, raznih radionica, onda organizovanje susreta sa piscima iz čitanki svojih učenika, a i drugih autora čija dela treba proučavati, njih pamtiti i sećati ih se, kao neprocenjivog dela našeg postojanja, a sve u cilju negovanja jezičke kulture.

Dakle, uključivanje mladih u sve te programe gde se neguje srpski jezik i kultura, štiti naš kulturni identitet i čuvaju trajne vrednosti Vukovog dela. Prilozi istih bi se objavljivali u izdanjima Danice za mlade i listu Zadužbina. Naravno, tu treba dodati i predavanja, te autorske priloge učitelja, koji tematikom mogu biti veoma interesantni i zanimljivi. Pored škole, treba animirati i onaj deo naših građana koji vole živu i pisanu reč, kako bi doprineli da Ogranak dobije na značaju. U tom smislu danas želimo čuti vaš glas, vaše mišljenje, videti vašu zainteresovanost a i želju da pristupite Ogranku, da se prijavite već danac u prošireni odbor, koji bi u prvom redu trebalo napisati Statut, oslanjajući se na ciljeve i zadatke iz Statuta zadužbine u Srbiji, isti prevesti i overiti kod notara, tj. beležnika, i podneti zahtev kod suda ovoga grada, i na sve adrese koje proizilaze kod prijava, kako bi se dobio legalitet postojanja. Onda bi sledila skupština Ogranka na kojoj bi se izabrala Uprava istog.
4. Na vaše upisane mejlove sa liste, slali bismo sve informacije koje se tiču Ogranka, kako biste bili obavešteni i o svemu bili u toku”.

Izvor: Ogranak Vukove zadužbine u Vestfaliji, u Nemčakoj