Na Velikoj sceni Narodnog pozorišta u Beogradu, u nedelju je priređena je dodela priznanja Vitez poziva za 2024. godinu. Dobitnici ovogodišnjeg priznanja koje dodeljuje udruženje eksperata LEX su sportista Nemanja Vidić, akademik Slobodan Vukosavić, vladika Grigorije, tužiteljka Lidija Komlen Nikolić, pripadnik MUP Slobodan Milenković i novinar Nedim Sejdinović.
Kako su istakli organizatori laureati su u proteklim godinama svojim odgovornim i profesionalnim radom i moralnim i savesnim postupanjem pokazali da univerzalne vrednosti i „viteške” vrline nisu iščezle. „U novijoj istoriji Srbije došlo je do potpunog urušavanja vrednosti, a istinske vrednosti izgubile su se u medijskom košmaru. Promovisanjem laureata ukazujemo da u Srbiji i danas postoje ljudi koji svojim radom i ponašanjem baštine visoko moralne i trajne civilizacijske vrednosti, navelo je Udruženje.
Ova nagrada dodeljuje se pojedincima koji su svojim radom i ponašanjem baštinili visoko moralne civilizacijske vrednosti, koji su odolevali iskušenjima i pritiscima i koji su na najbolji način usaglasili profesionalna znanja i savest, sopstveni život podredili izgradnji i razvoju društva u skladu sa univerzalnim vrednostima. Žiri za dodelu nagrade bio je u sastavu Vida Ognjenović, Vesna Rakić-Vodinelić, Zoran Radovanović, Žarko Trebješanin, Ognjen Radonjić, Petar Peca Popović i Božo Prelević.
Prilikom dodele nagrade mitropolit nemački Grigorije je istakao da mu je izuzetna čast što je jedan od ovogodišnjih dobitnika nagrade koja veliča trud i borbu za vrednosti koje bi trebalo da budu temelj našeg društva.
„Moram, međutim, priznati da me ova nagrada istovremeno i raduje i rastužuje. Raduje me jer njeno postojanje već 18 godina potvrđuje da su istina i čast još uvek prepoznate kao vrhunski ideali. Rastužuje pak jer je broj onih koji se tim idealima dosledno rukovode očito nedovoljno veliki, te ih je potrebno izdvajati i nagrađivati za ono što bi zapravo trebalo da se podrazumeva”, rekao je mitropolit Grigorije, pojasnivši reč vitez.
„Sama reč vitez u srpskom jeziku je značenjski višeslojna. U njoj su sadržani sve gospodstvo i odvažnost jednog naroda i njegovih istaknutih pojedinaca odvajkada: dostojanstvo i časnost, plemenitost duha i, nadasve, spremnost na odricanje od sopstvenog dobra i privilegija u korist drugih i za druge, u korist onih koji to dobro i privilegije nemaju. Za taj čin odricanja potrebno je izaći iz sebe, nadvladati sopstvene sebične porive i potrebe i na prvo mesto i iznad svega staviti opšte dobro i uzvišene ciljeve. Jedino se iz tako nesebičnog duha rađaju plemenite ideje i dela. Takav nesebičan duh, pun potencijala za plemenita dela, projavljuje se danas među ovim mladim ljudima, studentima i đacima, koji se zalažu za opšte dobro, i to baš onda kada smo pomislili da vitezova više nema ili da ih je ostalo vrlo malo. Drugim rečima, naš narod i društvo će zaista napredovati tek kada „vitezova poziva” bude toliko mnogo da ovakve nagrade postanu izlišne. A do tada mora važiti ono što ističe apostol Pavle: „Ne umarajte se čineći dobro”, jer to je put kojim nas Sveto Pismo poziva da koračamo.
Neka nam ova nagrada bude podsetnik da ne odustanemo od tog puta i takvog nastrojenja, čak i kada kao odveć slabi padamo, jer svaki napor u ime istine, časti i ljubavi ima neprolaznu vrednost. Hvala vam na ukazanoj časti”, rekao je mitropolit Grigorije primajući ovu nagradu.
Foto: Eparhija nemačka
Izvor: Rasejanje.info