Početna Kultura Delo „Tragovi bečkih Srba” promovisano na Sajmu knjiga u Beogradu

Delo „Tragovi bečkih Srba” promovisano na Sajmu knjiga u Beogradu

U sali „Ivo Andrić”, na beogradskom Sajmu knjiga, u nedelju 20. oktobra 2024. godine, u 13 sati, održana je promocija knjige „Tragovi bečkih Srba” dr Marka Lopušine i Svetlane Matić. U ime izdavačke kuće Prometej iz Novog Sada, prisutne je pozdravio Aleksandar Tanurdžić.  O knjizi su govorili autori i recenzent dr Vjera Rašković Zec.

Obraćajući se prisutnima, Svetlana Matić je istakla da je Vukov Beč najveći grad srpskog rasejanja, jer u njemu živi 180 hiljada Srba. „Naša istraživanja pokazala su da, u glavnom gradu Austrije, danas postoji najmanje pedeset srpskih mesta sa punim adresama, za koje naša i austrijska javnost treba da zna i treba da ih posećuje. Postoji još najmanje pedeset srpskih tragova u Beču, koji nisu zvanično upisani i obeleženi. Njih, takođe, treba da posećujemo, da ne zaboravimo da je Vukov Beč grad i srpskog naroda. Ovde su stvarali pisci i slikari: Branko Radičević, Petar Petrović Njegoš, Laza Kostić, Đuro Daničić, Stjepan Mitrov Ljubiša, Đura Jakšić, Jovan Jovanović Zmaj, Petar Kočić, Paja Jovanović, Uroš Predić, nobelovac Ivo Andrić, Nikola Tesla, Milutin Milanković, Milo Dor, Bogdan Bogdanović i mnogi drugi umetnici i naučnici”, zaključila je autorka.

Dr Marko Lopušina je, između ostalog, istakao: „Beč je danas veliki centar srpstva u dijaspori. Beč je danas glavni grad iseljenih Srba. U zvaničnim dokumentima Beča, srpski narod se prvi put pominje 1670. godine, kada je car Leopold Prvi, opunomoćio Srbe i Jermene da posreduju u trgovini zapada i istoka. Tada se među njima pojavljuje, samozvani, potomak Brankovića, despot Ilirika, grof i despot Đorđe Branković. Bio je jedan od prvih predstavnika srpskog naroda na bečkom Dvoru. Vrata carskog grada, na lepom plavom Dunavu, pored plemstva i sveštenstva u 18. veku, otvarali su i srpski intelektualci. Matematičar, astronom, fizičar, geodet, inženjer, filozof i pesnik Ruđer Josip Bošković, prosvetitelji Dositej Obradović i Vuk S. Karadžić.  Mnogi od njih su bili diplomci, ali i profesori Bečkog univerziteta i članovi Austrijske akademije nauka. Svojim aktivnostima, Srbi su ostavili brojne tragove u austrijskoj prestonici”.

Dr Vjera Rašković Zec je, između ostalog, napomenula: “Radila sam u Americi, Kini, Beču i obišla mnoge zemlje u sklopu svoje karijere ili kao turista, ali ovakav vodič nisam imala u ruci. Ima dušu. Odražava se u njemu entuzijazam autora. Mnogo je više od turističkog vodiča i informatora, pa ga zato stavljam u navodne znakove.  Može čak poslužiti kao obrazovni izvor u srpskim školama, kao i u integrativnoj bečkoj nastavi”.

U knjizi su zastupljene adrese i fotografije sledećih tragova Srba: „Ambasada i Konzulat Republike Srbije, Stalna misija RS pri OEBS-u, Predstavništvo Republike Srpske, Srpska pravoslavna crkva, kuće u kojima su živeli srpski velikani, poput Ruđera Boškovića, Dositeja Obradovića, Vuka Stefanovića Karadžića i Mine Vukovmanović Karadžić, Petra Petrovića Njegoša, knjaza Miloša Obrenovića, Petra fon Preradovića, Paule fon Preradović, Branka Radičevića, Jovana Jovanovića Zmaja, Laze Kostića, Miše Dimitrijevića, kao i sve neobeležene srpske kuće. U knjizi su pobrojane i biste znamenitih Srba, poput Nikole Tesle, Vuka Karadžića, Ruđera Boškovića, i drugih. Pobrojane su ulice i trgovi sa srpskim imenima. Zastupljeni su i spomenici Srbima koji su sahranjeni na Centralnom groblju. Naravno tu su i Park Dijane Budisavljević, Bečki univerzitet, Austrijska akademija nauka, Bečka državna opera, opera, Bečka akademija likovnih i muzičkih umetnosti, Austrijska nacionalna biblioteka. U ovom turističkom vodiču, mogu se pronaći i adrese srpskih klubova i saveza, ali i bečke kafane i lokali, čiji su vlasnici Srbi”, podvukla je prof. Svetlana Matić.

Naredna promocija ove značajne monografske publikacije, biće održana u Beču, 7. decembra 2024. godine u 19 sati, u Zajednici srpskih klubova, na adresi 10.


Izvor: Rasejanje.info