Početna Informacije Otvoriti Srpski kulturni centar u Beču!

Otvoriti Srpski kulturni centar u Beču!

Akademik Svetlana Matić iz Beča već godinama upućuje na važan projekat koji bi Republika Srbija trebala da realizuje a to je osnivanje Srpskog kulturnog centra u Beču, pod pokroviteljstvom države. Ona je taj predlog ponovila i na nedavnom okupljanju Srba iz rasejanja i regiona održanom u Beogradu.

Reklama

„Uručujem predlog da se osnuje SRPSKI KULTURNI CENTAR u Beču, kako bi se razvijao srpski obrazovni, kulturni, duhovni i nacionalni identitet, što bi omogućilo da našim domaćinima,  Austrijancima, predstavimo bogatu  srpsku kulturnu baštinu u Beču i drugim gradovima”, istakla je Svetlana Matić, koja je i predsednika Austrijsko-srpskog kulturnog udruženja Vilhelmina Mina Karadžić i autor mnogih zbirki pesama, književnih dela kao i nekoliko istraživačkih radova zajedno sa dr Markom Lopušinom.

Predsednik Austrijkom folklornog saveza Aleksandar Stanković, ministar Nikola Selaković i Svetalana Matić
Foto: arhiva S. Matić

Svetlana Matić je istakla činjenicu da Srbi u Austriji postoje pet vekova i da predstavljaju deo istorije i kulture ove države. Beč je kroz vekove, kako je isticao akademik Dejan Medaković, bio i deo srpske istorijske sudbine, jer su se brojna ključna zbivanja, koja su je određivala, odlučivala u ovom gradu. U zvaničnim dokumentima, prvi put se pominju 1670. godine, kada je  car Leopold Prvi, opunomoćio Srbe i Jermene, da posreduju u trgovini, između istoka i zapada. Car Franjo Josif je sarađivao sa Obrenovićima, odobrio gradnju i prisustvovao na osveštanju Hrama Svetog Save u Beču, 1893. godine. Slikaru Paji Jovanoviću Car Franjo Josif je pozirao čak devet puta, dok mu je naš vanvremenski umetnik stvarao unikatne portrete. Milutin Milanković je gradio Beč i druge gradove, a Paula Preradović je napisala tekst austrijske himne, koja se danas  izvodi kao austrijska državna svečana pesma. Reformator srpskog jezika i filolog Vuk Stefanović Karadžić je živeo pola veka u alpskoj prestonici, gde su štampana i Ćure Daničića, Branka Radičevića i Njegoševa, najznačajnija dela. Vukova kći Mina Karadžić je prevodila očeve pripovetke na nemački jezik, što je izazvalo divljenje nemačkih pesnika, i intelektualaca, između ostalih Getea, istoričara Rankea, braće Grim i drugih. Vodila je kolo u srpskoj narodnoj nošnji na Slovenskom balu u Beču 1847. godine, na kome je bilo 3000 zvanica. Podsećamo da je u to vreme, Miloš Obrenović angažovao Johana Štrausa Mlađeg, da komponuje Srpski kadril, koji se i danas, izvodi na početku svakog Svetosavskog bala u Beču.

„Današnji direktor Državne bečke opere je Srbin Bogdan Roščić, rođeni Beograđanin. Beč i Beograd imaju Sporazum o kulturnoj saradnji. Umesto kulturne saradnje,  mi u Beču, između ostalog, imamo priredbe estradnog karaktera,  u organizaciji privatnih lica. Ovaj Sporazum Beča i Beograda je osnova,  na kojoj može da se gradi nova institucija srpske kulture. SRPSKI KULTURNI CENTAR je u Beču postojao u vreme SFRJ i treba ga obnoviti i oživeti, u korist srpskog i austrijskog naroda. Beč je sa 180.000 Srba danas glavni grad srpske dijaspore i veliki centar Srpstva. Grad na lepom plavom Dunavu treba da, pored Pariza, bude drugi centar srpske kulture u Evropi i svetu. Ovo je predlog Austrijsko-srpskog kulturnog društva Vilhelmina Mina Karadžić iz Beča, srpske kolonije u Austriji i mene kao dugogodišnjeg kulturnog aktiviste u borbi da se kulturnom diplomatijom, poboljša ugled brojne srpske zajednice u Austriji i u svetu”, naglasila je Svetlana Matić.

Izvor: Rasejanje.info