Istoimenom izložbom u Maloj galeriji Doma Vojske Srbije, postavkom sa 15 panela – fotografijama, arhivskom građom, odlikovanjima i svedočenjima, obeleženo je 45 godina uspešnog i predanog rada Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine. Predstavnici ovoga društva posebno podsećaju na osnivača Društva artiljerijskog pukovnika u penziji dr Dimitrija Pavlovića. Ovim tekstom nastavljamo predstavljanje Društva za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine.
Foto: Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918.
„Kako političke prilike u zemlji u vreme osnivanja Društva nisu bile povoljne za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918, stari ratnici su, sa svojim potomcima, mudro pronašli rešenje za naziv Društva, koje se nije kosilo sa stavovima tadašnjeg sistema o ratovima Srbije do 1918. godine i usvojilo naziv Društvo za čuvanje i podizanje spomenika ratnicima iz ratova do 1918. godine. Kako su se političke prilike u zemlji menjale, tako se prilagođavao i naziv, sve do današnjeg – Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine”, istakla je predsednica društva Dragana Jurišić.
Od osnivanja do danas, radeći na uzvišenoj misiji negovanja tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, Društvo je u Srbiji, a i van nje, postajalo sve popularnije i poznatije, tako da sada u Srbiji ima više od 30 podružnica. „Sa svojim podružnicama Društvo redovno organizuje i učestvuje u organizaciji obeležavanja značajnih događaja iz Prvog svetskog rata. Već dugi niz godina veoma uspešno i blisko sarađuje sa srodnim udruženjima iz savezničkih zemalja u Prvom svetskom ratu, kao što su Unija makedonskog fronta Grčke 1916–1918. i Memorijal istočnog fronta Francuske 1915–1918, sa kojima organizuje i realizuje komemorativne svečanosti povodom boravka srpske vojske na Krfu, proboja Solunskog fronta i Dana primirja u Parizu. Osim toga Društvo svake godine organizuje polaganje venaca na groblje srpskih vojnika u Sofiji”, dodala je Dragana Jurišić.
Foto: Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. /D. Jakovljević
Radi organizovanja i realizovanja aktivnosti u inostranstvu Društvo sarađuje sa ambasadama zemalja kod kojih, zbog organizovanog rada i profesionalnog odnosa prema obavezama, uživa značajan ugled. Tako ambasade Grčke, Francuske, Bugarske, Velike Britanije, Australije, Rusije… pozivaju delegacije Društva na aktivnosti koje organizuju u vezi sa značajnim događajima iz Prvog svetskog rata i u njihovim zemljama, i u Srbiji.
„Tokom teških godina za srpski narod (ratovi na prostorima bivše SRJ, sankcije i bombardovanje naše zemlje) Društvo nije prekidalo svoje aktivnosti, već ih je pojačavalo i preko svojih iskrenih prijatelja u Grčkoj, Francuskoj, Velikoj Britaniji i drugim zemljama bilo istinski ambasador svog, tada nepravedno satanisanog naroda. Radeći na uspostavljanju čvršćih veza sa bratskim grčkim narodom, na inicijativu Društva došlo je do pobratimljenja Kruševca sa Krfom, Mačvanskog Prnjavora sa Agios Mateosom, Čajetine sa Lefkimijem, Župskog Aleksandrovca sa Esperionom, Požarevca sa Janjinom i Smedereva sa Velestinom. U toku je pobratimljenje Pirota sa solunskom opštinom Stavropuli, takođe uz aktivno učešće Društva”, rečeno je u ovoj organizaciji.
Foto: Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918.
Društvo je aktivno učestvovalo i u dobijanju zgrade za Srpsku kuću na Krfu, a njegovi članovi radili su na opremanju muzejske postavke. Na inicijativu Društva i uz predano učešće njegovih članova izgrađeni su mnogi spomenici, obeležja i znamenja u zemlji i u inostranstvu, kako bi se otrgla od zaborava herojska dela naših predaka u Prvom svetskom ratu.
„Neki od značajnijih su: Saveznički spomenik na Polikastru, spomenik Rigi od Fere u Beogradu, Srpskom ratniku u Lazarevcu, Milunki Savić u Jošaničkoj banji, spomen-kosturnica Janku Katiću u Rogačama, spomen-bista vojvodi Petru Bojoviću, spomenik Janisu Janulisu u Agios Mateosu na Krfu i mnogim drugim značajnim ličnostima i događajima iz Prvog svetskog rata. Takođe, Društvo je učestvovalo u izgradnji i obnovi više od stotinu spomenika vezanih za Prvi svetski rat. Sve vreme postojanja uporno radi na istraživanju i otkrivanju do sada nepoznatih lokacija na kojima se nalaze groblja srpskih vojnika poginulih u Prvom svetskom ratu i njihovom obeležavanju”, istakla je predsednica Društva za za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine, Dragana Jurišić.
Posebnu pažnju Društvo posvećuje izdavačkoj delatnosti i do sada je izdalo više značajnih publikacija. Takođe, od osnivanja uspešno sarađuje sa Srpskom pravoslavnom crkvom, Vojskom Srbije i lokalnim vlastima. Za izuzetno uspešan dugogodišnji rad na očuvanju i negovanju tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine Društvo je Srpska pravoslavna crkva odlikovala 1998. godine Ordenom Svetog Save prvog stepena. Društvo za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine član je Unije zemalja saveznica iz Prvog svetskog rata.
Izvor: Rasejanje.info