Izložba pod nazivom „Vuk i Nemci” imala je i u Diseldorfu u Nemačkoj šesto otvaranje. U sklopu obeležavanja dva važna jubileja: 140 godina od potpisivanja Trgovinske i Konzularne konvencije između Srbije i Nemačke i dva veka od boravka Vuka Stefanovića Karadžića u Nemačkoj, Ambasada Republike Srbije u Berlinu u saradnji sa Vukovom zadužbinom iz Beograda je organizovala ovu izložbu i u nemačkim gradovima, u Minhenu, Berlinu, Hamburgu, Jeni i Haleu. Kao i svim ostalim gradovima tako je i u Diseldorfu izložbu otvorila ambasadorka Srbije u Nemačkoj dr. Snežana Janković.
„Na svečanom otvaranju u Kući univerziteta, veoma prestižnoj lokaciji u centru grada, prisutnima su se obratili prof. dr Peter Klajnebude, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta Hajnrih Hajne, ambasadorka Janković i prof. dr Mina Đurić, profesor Filološkog fakulteta i koautorka izložbe”, istakli su predstavnici srpske ambasade.
Dekan prof. dr Klajnebude je u svom govoru izrazio zadovoljstvo zajedničkom organizacijom izložbe, koja govori o bogatim kulturno-istorijskim vezama Srbije i Nemačke, o kojima se u javnosti nedovoljno zna. On je istakao je da su „akademske veze dve zemlje jako važne i da njegovi saradnici, prof. dr Štark i dr Živković, imaju odličnu saradnju sa Univerzitetom u Nišu”. Zahvalio je ambasadorki Janković na inicijativi za zajedničku organizaciju izložbe.
Poželevši gostima dobrodošlicu, ambasadorka Janković je naglasila „da izložba „Vuk i Nemci” svedoči o dugim i plodnim kulturnim i prosvetnim vezama između Srbije i Nemačke, koje su oličene u ključnim ličnostima naših dveju kultura”.
„Centralna tema izložbe je poseta Vuka Karadžića Nemačkoj pre dva veka i njegovi kontakti i saradnja sa znamenitim ličnostima nemačke kulture, pre svih Geteom, Šilerom i braćom Grim, koji su dali važan podsticaj Vukovom radu na reformi srpskog jezika. Istovremeno, ti kontakti i saradnja odlučujuće su uticali na percepciju srpske i južnoslovenske narodne književnosti u Nemačkoj i Evropi, ali i u čitavom svetu”, istakla je ambasadorka, kao i da ovom izložbom proslavljamo još jedan značajan jubilej u srpsko-nemačkim bilateralnim odnosima – 140 godina od potpisivanja Trgovinske i Konzularne konvencije. Ambasadorka Janković je poklonila dekanu Klajnebudeu specijalna izdanja poštanskih markica koje je Pošta Srbije izdala ovim značajnim povodima.
Prof. dr Mina Đurić, koautor izložbe, je, predstavljajući detaljnije njen sadržaj, govorila o značaju i dometima boravka Vuka Stefanovića Karadžića u Nemačkoj i njegovih susreta sa Geteom, Šilerom, braćom Grim, Rankeom i drugima, a nakon izlaganja je posetioce provela kroz izložbu.
Ova izložba je svuda do sada bila „veoma lepo primljena u značajnim političkim, univerzitetskim i akademskim centrima”, istakla je ambasadorka dr Snežana Janković, pa i u Diseldorfu gde su među mnogobrojnim posetiocima izložbe bili dekan i prodekan Prirodno-matematičkog fakulteta, brojni profesori i studenti Univerziteta Hajnrih Hajne, predstavnici privrednih krugova, SPC i naši građani.