Početna Događanja U Beču svečano otvorena izložba posvećena Mini Karadžić

U Beču svečano otvorena izložba posvećena Mini Karadžić

U prostorijama Generalnog konzulata Republike Srbije u Beču je u petak uveče otvorena izložba o Mini Karadžić, autorke Svetlane Matić. Izložbu je otvorio ambasador Republike Srbije u Austriji dr Nebojša Rodić koji je veoma inspirativno govorio o životnom putu i delu Mine Karadžić. On je naveo, da je Mina, uz još dve uspešne Srpkinje iz tog vremena, prva srpska slikarka, prevodilac i književnica, koja je ostavila veliki trag u srpskoj umetnosti i kulturi. Zahvalio se autorki i dizajneru Dušanu Borisavljeviću na izradi ovako značajne izložbe  koja će biti od koristi i nekim budućim generacijama koje dolaze.

Reklama

Sa druge strane i prof. Svetlana Matić se zahvalila ambasadoru na velikoj podršci koja je uvek stizala do njega i njegovom tima i u znak zahvalnosti, poklonila mu fotografiju Ovčarsko-kablarske oblasti u Srbiji.

Obraćajući se prisutnima, autorka je objasnila kako je nastala ideja da osvetli lik i delo Vilhelmine Mine Karadžić. Između ostalog, podvukla je sledeće: „Nepravedno je skrajnuta i zaboravljena, a njene zasluge, u građenju mostova kulture između austrijskog i srpskog naroda u 19. veku, su srpskoj i austrijskoj javnosti bile nedovoljno poznate. To je bio jedan od razloga što sam, proučavajući lik i delo Vuka Stefanovića Karadžića, shvatila da bi njegov reformatorski put bio komplikovaniji i drugačiji, da ga sve do smrti, nije u radu pratila njegova Minka, koja mu je pomagala u prevođenju srpskih narodnih umotvorina na nemački jezik, vodila celokupnu njegovu korespodenciju sa oko 300 impozantnih imena u tadašnjoj Evropi, među kojima su, između ostalih:  Ranke, Kanic, braća Grim, Gete, Njegoš, knez Miloš Obrenović, Milica Stojadinović Srpkinja i mnogi drugi. Mina je igrala u srpskoj narodnoj nošnji na Svetosavskom balu 1847. godine u Beču i inspirisala austrijskog pesnika Augusta Frankla da joj posveti pesmu. Zbog svega navedenog, odlučila  sam da joj posvetim knjigu Pevam danju, pevam noću / Pisma Mini Karadžić, koja je prevedena i na nemački jezik”.


Foto: arhiva S. Matić

Društvo koje  je autorka osnovala, nosi Minino ime. Ustanovljena je i književna nagrada  sa imenom Vukove mezimice, za vrhunska ostvarenja u oblasti kulturnih i umetničkih delatnosti. Prvi laureat je, upravo, ambasador Rodić, „živa enciklopedija koja hoda”. Biblioteka koju ASKD Vilhelmina Mina Karadžić poseduje, takođe, svojim imenom ponosito podseća na ovu izuzetnu ženu, koja je išla ispred vremena u kome je živela. „Izložba o Mini Karadžić je kruna mog dosadašnjeg rada na polju očuvanja srpskog jezika, ćirilice i našeg kulturnog i nacionalnog identiteta u rasejanju. Zahvaljujem se dizajneru Dušanu Borisavljeviću, koji je svojom kreativnošću, ovu izložbu učinio dostupnom ljubiteljima kulture. Nadam se da će  uskoro ova izložba biti dostupna i na nemačkom jeziku”, istakla zaključila je Svetlana Matić.

Na svečanom otvaranju ove nesvakidašnje izložbe, nastale po knjizi „Pevam danju, pevam noću/Pisma Mini Karadžić”, autorke Svetlane Matić, bili su prisutni članovi diplomatskog kora – prof. dr Žarko Obradović, ambasador pri Stalnoj misiji Republike Srbije pri OEBS -u  i drugim međunarodnim organizacijama sa sedištem u Beču, Bojana Šećerov, prvi  savetnik, Bojan Zrnić, major general, viši vojni savetnik, Željko Bosanac, vojni ataše pri ambasadi Republike Srbije u Beču, Milica Vučković, konzulka u Konzulatu Republike Srbije u Beču, Dijana Gusić ispred Predstavništva Republike Srpske u Austriji, mr Branislav Đukarić, prosvetni inspektor zadužen za nastavu pravoslavne veronauke u Austriji, prof. Marija Đukarić, religijski i muzički pedagog. prof. Danka Puškić, prof. Jovana Puškić, prof. Mira Ružić, prof. Rajka Milanović, prof. ​Snežana Lazarević, mr Suzana Gojnić, advokat Boris Drinić, prof. Jovan Đorđević sa suprugom, članovi porodice Nikolajević iz Beča i mnogi drugi.

Ovo svečano otvaranje izložbe svojim prisustvom uveličali su i predstavnici brojnih državnih i privrednih institucija iz Republike Austrije, kao i iz drugih zemalja: Nemačke, Izraela, Hrvatske, Mađarske, Češke, Italije i Ruske Federacije.

Izložbe će biti otvorena u Beču do 18. maja 2023. godine, potom se svečano otvara u prostorijama Generalnoj konzulata Republike Srbije u Štutgartu (u Nemačkoj)  19. maja 2023. godine, nakon čega „putuje“ u Sremske Karlovce. U Biblioteci grada Beograda izložba će se svečano otvoriti 17. jula i biće na raspolaganju ljubiteljima kulture i umetnosti sve do 31. jula 2023. godine u galeriji „Atrium”.