Profesor razredne nastave Tatjana Filipović iz Priboja, drugu godinu predaje u Srpskoj dopunskoj školi u Hamburgu. Iz matične, osnovne škole Vuk Karadžić, u kojoj je radila 19 godina, došla je za Hamburg da predaje na šest punktova radnim danom i subotom. Ima 140 učenika raspoređenih u sedam grupa.
„Nastava u Hamburgu je odlično organizovana zahvaljujući dobroj saradnji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije posredstvom koordinatorke Biljane Bukinac i Generalnog konzulata Republike Srbije u Hamburgu. Presudan doprinos besprekornom funkcionisanju škole daju posvećenost i zalaganje Saveta roditelja. Savet roditelja učestvuje u planiranju, organizaciji i realizaciji svih vannastavnih aktivnosti“, izjavila je za početak razgovora za portal Rasejanje.info Tatjana Filipović.
Naglašava da je jedinstvo škole odlično postignuto višegodišnjim radom nastavnika koji su radili pre nje. „Imala sam priliku da upoznam Draganu Rašuo, koja je radila pre mene i čiji saveti su mi pre nešto više od godinu dana pomogli da se lakše prilagodim uslovima rada i života u Hamburgu. Svakodnevnim radom u učionici, realizacijom projekata i raznovrsnih vannastavnih aktivnosti, trudimo se da školu proširimo, usavršimo i unapredimo, a stalno povećanje broja učenika kazuje da u namerama i uspevamo“, dodala je Tatjana.
U ovoj celoj godini, kada je većinu iz ravnoteže izbacila pandemija izazvana korona virusom sa propratnim merama za njeno suzbijanje pogođene su bile i Srpske škole. Na svu sreću ova školska godina je mogla da počne u nemačkim školama kao i subotom u prostorijama Srpske pravoslavne crkve u Hamburgu.
„Učenici sa zadovoljstvom pohađaju nastavu, vole da uče, druže se i igraju. Rado uče srpski jezik, interesuju se za istoriju, geografiju, tradiciju i kulturu Srbije. Pored sticanja znanja iz oblasti obuhvaćenih nastavnim predmetima, škola je i mesto susretanja. U njoj se stiču nova i neguju ranija prijateljstva kako između učenika, tako i između roditelja. Takva uloga škole je jednako važna kao i ona edukativna, jer je i to način da se neguju jezik i tradicija, da se ne zaboravi poreklo, da se razvija i ojačava osećaj pripadnosti, potrebe za očuvanjem kulture i nacionalnog identiteta“ istakla je nastavnica Srpske škole u Hamburgu.
Organizacija rada u uslovima pandemije nije bila nimalo jednostavna i zahtevala je da se svi prilagodimo situaciji. „Sve propisane epidemiološke mere su se poštovala i dalje se poštuju“, naglašava Tatjana Filipović.
Škola ima svoje tradicionalne aktivnosti koje okupljaju veliki broj učenika, roditelja i gostiju. „To su uvek divna, celodnevna druženja. Svaku školsku godinu počinjemo svečanošću „ Blagoslov za početak školske godine“. Tada predstavljamo učenike koji se prvi put upisuju u školu uz prigodan kulturno-umetnički program i prigodne poklone. Zbog postojeće situacije, aktivnosti koje okupljaju veliki broj ljudi, kao što je Božićni bazar, ove godine neće biti organizovani. Božićni bazar je humanitarna akcija i ima za cilj da sav novac koji učenici zarade prodajom svojih rukotvorina izrađenih na časovima, bude opredeljen onima kojima je najpotrebniji“, pojašnjava nastavnica.
„Druga velika aktivnost je obeležavanje školske slave –Svetog Save. Škola ima veliku podršku Crkvene opštine Hamburg, kao i sveštenika lično. Pored toga što školi obezbeđuju prostor za realizaciju nastave subotom,pružaju značajnu podršku pri organizaciji Božićnog bazara i Svetosavske akademije, kao i svih ostalih aktivnosti. Pored pomenutih, Škola organizuje i druge zanimljive aktivnosti, kao što su čas u prirodi, kros RTS-a i završnu priredbu. Na završnoj priredbi učenici prikažu deo onoga što su naučili u toku godine, uruče im se đačke knjižice i poklon knjige, a učenicima osmog razreda Uverenja o završenom programu školovanja na srpskom jeziku“.
Ove godine mnoge planirane aktivnosti su morale da izostanu pa su u Srpskoj školi u Hamburgu u prethodnom periodu veliku pažnju posvetili realizaciji projekata u pojedinim grupama.
„Realizovana su dva projekta „Koreni i cvetovi“ i „Obrazovni krug- susretanja“ i ušli smo u završnu fazu realizacije projekta „ Nauči se čoveče“. Projekat „ Koreni i cvetovi“ smo realizovali na predlog Biljane Kordić predstavnika Centra za održivi razvoj i bezbednost dece u saobraćaju. Kviz znanja i organizovane radionice su bile zanimljive i usmerene na sticanje novih znanja.
Video konferencija u okviru projekta „Obrazovni krug- susretanja“, koju je organizovao Stevan Kovačević za učenike dopunskih škola u Nemačkoj, Francuskoj i Italiji, kao i za partnerske škole iz Srbije pružila je priliku učenicima i da u toku video konferencije upoznaju svoje vršnjake iz Srbije, da razmene ideje, da upoznaju i da razgovaraju sa zanimljivim gostima-slikarkom Slobodankom Rakić Šefer, rvačem – Davorom Štefanekom, filmskim rediteljem- Stefanom Arsenijevićem, profesorima Žarkom Mijailovićem i Zoranom Ognjanovićem“ rekla je Tatjana Filipović, pojasnivši i treći projekat:
„Dopunska škola na srpskom jeziku u Hamburgu je u toku prethodne školske godine započela rad na projektu „Nauči se čoveče“. Projekat realizuje srpska pravoslavna Crkvena opština Hamburg u partnerstvu sa srpskim sportskim društvom Nikola Tesla i srpskom dopunskom školom, a sufinansiran je sredstvima Uprave za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije. Pripremne aktivnosti su se odvijale u nekoliko faza i zahtevale veliko angažovanje svih ljudi koji su uključeni u projekat.
Prednost ovog projekta je u tome što će svi učenici škole biti uključeni u aktivnosti. Reč je o kombinaciji igre na tabli i kviz takmičenja, a učenici će na zabavan način, kroz igru učiti o istoriji, geografiji, književnosti, kulturi Srbije. Sa nestrpljenjem očekujemo edukativne komplete „Učenje kroz igru- nauči se čoveče“ koji će naš rad učiniti zanimljivijim“.
Nastavnica Tajtana Filipović ističe da je izuzetno važan segment rada škole humanitarni rad. Na inicijativu Saveta roditelja u saradnji sa Crkvenom opštinom Hamburg pokrenuta je akcija pod nazivom „ Moj džeparac za tvoje zdravlje“. „Akcija je pokrenuta sa ciljem da se prikupe potrebna sredstva za lečenje teško obolele dece iz Srbije i naišla je na veliku podršku roditelja, učenika i prijatelja škole“.